Monday, August 2, 2010

Ice Coffee

Ankara’da hava 40 derecenin üzerinde olduğundan insan parmağını bile kaldırmak istemiyor gün içinde. Zemin kat evimizde bile hayat çekilmez oldu! İşte bu yüzden, birkaç post yazabilmek için gerekli enerjiyi bulmak amacıyla bir bardak kahve hazırlamaya başladım. Ancak daha süt ısınırken bunun pek iyi bir fikir olmadığını anladım ve kafein ihtiyacını soğuk formda karşılamanın daha akıllıca olacağına karar verdim.


Buzlu kahve yapmak çok da zor bir şey değil. Standart sütlü granül kahveyi bir şişeye koydum, buz ekledim çalkaladım ve bir bardağa boşalttım. Üzerini biraz kakao ile süsledim ve Starbucks fiyatlarıyla 5 lira kar ettim. Ama en iyi kısmı dışarısı kavrulurken evimde oturup bu postu yazarken bu keyfi yapıyor olmak.


Malzemeler:

250 ml. süt

1 tatlı kaşığı granül kahve (ben gold tercih ediyorum)

Esmer şeker (isteğe bağlı)

10-15 küp buz


Sütü ısıttım (kaynatmadım) ve üzerinde oluşan kaymağı aldım. Sütü, buzları da koyabilmek için bir kavanazo koydum, kahve ve şeker ekleyip, kahve tamamen eriyene kadar karıştırdım. Buzları da ekledim, kapağını kapayıp çalkaladım. Buzların bir kısmı eriyor ve biz miktar kalıyor. Kendiliğinden güzel bir köpük de oluşuyor. Bardağa aldıktan sonra üzerine biraz kakao serptim, ev yapımı sütlü buzlu kahvem tamamlanmış oldu!


Ben bardağımın sonuna doğru daha iyi hissetymeye başladım, umarım sizin de serinlemenize yardımcı olur. Afiyet olsun!It is over 40 degrees Celsius in Ankara nowadays. While it is getting harder to breathe even at our ground floor apartment, I can hardly move a finger. Therefore, for energy boost to be able write a few posts, I decided to have a cup of coffee. While the milk was warming, it didn’t start seem such a great idea and I decided to have ice coffee in order to fulfill the need for caffeine.


It is not a big deal to prepare a glass of ice coffee. I added a few cubes of ice to the regular milk with coffee (it is not coffee with milk as I do not use water). Then I sprinkled some cacao and there you are. It cost at least 5 liras less than the Starbucks version. But what is even better is, I can enjoy my ice coffee still avoiding to go out at such a hot weather while writing this post.


Ingredients:

250 ml. milk

1 tea spoon granulated coffee ( I prefer gold )

Brown sugar

10-15 ice cubes


I warmed (not boiled) the milk and removed the clotted cream. Then I poured the milk into a jar to be able to add the ice cubes in it later on. I added the coffee and sugar and stirred until the coffee particles are not visible. Finally, I put the ice cubes, closed the lid and shake it until it is cold. I transferred my ice coffee to a glass with the foam and sprinkled some cacao to finish.


I started feeling a lot better towards the end of my glass. I hope you will cool down a little too. Enjoy!

1 comment:

mine said...

evet bu sıcakta en iyi buzlu kahve istedim şimdi yapmalı akşama : )